Beránčí ostrov Lammassaari

Minulý víkend se zas jednou stal zázrak. Probudím se ráno úderem osmé, rozhrnu závěsy a na obzoru vidím slabou oranžovou záři, neklamné znamení toho, že dnes opět spatříme slunce. Naposledy jsem tento úkaz zažila na 1. svátek vánoční a předtím přesně 2. prosince při naší návštěvě chatky v Nuuksio (https://podseverkou.com/2017/12/03/vikend-v-zasnezene-prirode-nuuksio/). To, že si pamatuju dny, kdy svítilo slunce, vypovídá mnohé o zdejších klimatických podmínkách. Mimochodem jsem na Vánoce četla v novinách, že v Lappeenrantě svítilo za období 1.-25.12. slunce přesně 24 minut :D.

Takže jsem jako raketa vystřelila z postele, naházela do sebe snídani a krátce před desátou už jsem si vykračovala po přírodní stezce na ostrov Lammassaari alias Ovčího ostrova.  Já jsem se mu ale rozhodla říkat ostrov Beránčí nebo dokonce Beránkův 😉

Ostrov není nijak daleko od centra Helsinek, takže ideální cíl na pořádnou procházku, aniž byste se museli někam dlouze přepravovat autem či hromadnou dopravou.

mapa

Podařilo se mi zastihnout slunce zrovna, když se vynořilo nad horizont. Vzhledem k tomu, to se tady děje až po půl desáté, pozorování východu slunce nevyžadovalo žádné heroické výkony co se brzkého vstávání týče.

dav

bty

Na ostrov vede stezka z tzv. pitkospuut – dřevěných desek umožnujících pohyb v hodně podmáčeném terénu. Na takové narazíte ve finské přírodě často, protože vody v půdě je tu všude až až. Většinou se jedná o dvě desky vedle sebe, na kterou se vejde jeden chodec, u Lammassaari ale vede dřevěná stezka dost řiroká např. pro kočárky.

dav

Takhle „brzo“ dopoledne nebyla na ostrově skoro ani noha, jen klid, pohoda a slunce. Ostrov je chatařským místem a rájem ornitologů. Ptáky je možné pozorovat ze dvou rozhleden i z tohoto k těmto účelům určeného přístřešku. Celkem jsem se zapotila, než jsem se dovnitř dostala. Před vchodem bylo dosti kluzko a vidina pádu do ledového moře mě zrovna nelákala.

dav

dav

dav

Zase jsem musela jednou uznat, že příroda je na Helsinkách ta nejlepší věc. Hlavní město, a přesto tolik zeleně a vody, pro milovníky přírody velice příhodná destinace 🙂

dav

dav

dav

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s