První rok v Helsinkách

Nechápu, jak to mohlo utéct tak rychle. Bydlím v Helsinkách přesně rok a 8 dní. Tak jaké to teda je? Přijde mi docela obtížné nějak rozumně to shrnout do pár vět. Zažila jsem toho spoustu a hodně se o sobě naučila. Viděla spoustu zajímavých míst. Dokázala si rychle najít práci, a to navíc takovou, jakou tady dělají lidi s vysokoškolským vzděláním. Můžete si představit firmu někde v Česku, kde téměř všechna komunikace běží v češtině, a do ní by zaměstnali cizince, který tyhle věci v češtině taky dokáže zařídit. Budu se snažit být na tohle víc hrdá a nezatracovat svoje kancelaření jako nejvíc nudnou práci na světě. I když to tak do velké míry je, tak vím, že to není na věky a prací ještě stihnu vyzkoušet habaděj.

Dál jsem hodně sportovala. Běhala, chodila do posilovny, na bodypump, na kruhový trénink, hodně chodila na výšlapy v přírodě. Milionkrát se saunovala. Hodně vařila a zkoušela nové recepty.  Dozvěděla se další nové věci o Finech a jejich způsobu života. Možná se krapet zdokonalila ve finštině. Poznala nové lidi.  A hlavně zjistila, že bydlení s mým drahým je super věc a že v něm mám opravdu velkou oporu. Že je to rozhodně TEN, se kterým chci být.

No pak jsem ale taky mockrát byla v depce. Možná si troufnu říct, že rok 2017 byl snad jeden z nejtěžších. V jistém smyslu jsem životu tady pořád nepřišla na chuť. Pochybovala o sobě, jestli dostatečně zapadám do pracovního kolektivu. Jestli mluvím dost dobře finsky. Chtěla jsem asi, aby na mě nikdo nepoznal, že nejsem odsud. Neustále v sobě řeším, že bych chtěla změnit pracoviště, ale stále jsem nenašla tu cestu, kterou se vydat. Někdy to beru jako hrozný neúspěch a selhání. Je mi třicet a nevím, co chci v životě opravdu dělat. Tak to vidíte, sice jsem si dokázala najít práci, jakou je pro cizince sehnat dost obtížné, ale není mi to kolikrát dobré. Kladla jsem na sebe vysoké nároky a zapomínala odpočívat. A taky jsem hodně špatně spala. Na tom má asi podíl finské klima, extrémní výkyvy světla a tmy, ale určitě taky moje neklidná mysl a všelijaký stres, který v sobě nechávám vznikat.

Pořád jsem si chtěla dokazovat, že jsem nejlepší, tak jak to odjakživa vždycky bylo. Ve všem první, úspěšná jedničkářka, kterou čeká zářná kariéra. Když teď ale začínám vybočovat ze společenských norem a za svými vrstevníky, kteří se žení, kupují byty a zakládají rodiny, zůstávám pozadu, je to kolikrát dost těžké skousnout. I když vím, že všechno má svůj čas a stěhováním do cizí země se určité věci na čas oddálí, někdy se neubráním pocitu hrůzy z toho, že mi ujíždí vlak.

Další věc je ta vzdálenost od rodiny a dlouholetých přátel. To mi na životě v cizině vadí ze všeho nejvíc a občas mě opravdu napadá, jestli se nevrátit zpátky. Za ten rok jsem tu pár lidí poznala, ale málokomu z nich se dokážu opravdu svěřit s tím, co se mi honí hlavou. V tomto ohledu se tady necítím jako doma a tohle bych určitě chtěla změnit. Víc vykročit z komfortní zóny a nebát se seznamování. Uvidíme, jestli rok 2018 přinese víc sociálního kontaktu. Bez něj je totiž život vždycky dost chudý, ať děláte, co děláte.

Taky jsem za ten rok hodně přemýšlela o tom, jak funguje dnešní svět. Neustále se na nás ze všech stran valí strašná spousta informací. Naše generace má tolik možností, že mezi nimi nakonec bezradně bloumá a neví, co si z nich pro sebe vybrat. Všechny ty Facebooky a Instagramy nám neustále podsouvají zrcadlo srovnávání s ostatníma. Hned vidíme, kdo co dělá a s kým, že všichni na fotkách vypadají jak ze žurnálu a všichni se mají děsně skvěle a cool. Pro někoho je pak těžké uchovat si zdravé uvažování a uvědomit si, že realita sociálních sítí má k opravdové realitě dost daleko. Trávíme obrovské množství času na internetu hltáním informací, které nám doslova zatemňují zdravé uvažování. Lidi se už pomalu nedokážou na nic soustředit, neustále těkají od jedné věci k druhé, sjíždějí sociální sítě v každé volné chvilce. Přečtení jakéhokoli delšího článku je problém a radši zběžně mrknu na obrázek, než bych se zatěžovala úporným soustředěním. Osobně jsem si všimla, že mám mnohem lepší náladu a klidnější mysl, když se od Facebooku a Instagramu držím co nejdál. Nemusím se pak s nikým srovnávat a dokážu si víc užívat přítomného okamžiku. Mozek tak nějak líp funguje a líp se mi dýchá. Zkuste to, určitě si toho taky všimnete.  Já se na tohle se v novém roce každopádně zaměřím.

Mám dneska povídavou náladu a o svých pocitech kolem 2017 bych mohla řečnit ještě dlouho. Jsou to velmi osobní věci, které podle mnohých na internet nepatří. Naštěstí si na svůj blog si můžu psát co chci 😊 Ale věřím, že spousta lidí v mém okolí má pocity podobné. Nebo jak jste na tom? Docela by mě zajímaly vaše názory.

V roce 2017 jsem byla poprvé v životě u psychologa. Dost mi to pomohlo si utřídit myšlenky a zvolnit. Chci letos dělat věci jinak. Nezírat furt do telefonu, ale žít tím, co je venku, co je skutečně kolem mě. Věnovat čas tomu, co pro mě má největší hodnotu – mezilidským vztahům. Chci být k sama k sobě chápavější a míň kritická. A chci z těch Helsinek vyždímat co nejvíc, když už tu jsem a plním si tak svůj sen o životě ve Finsku. Je tady spousta krásného a zajímavého, stačí jen nesedět na zadku doma 😊. Ale zároveň je úplně oukej na tom zadku čas od času sedět a nedělat nic. Všeho s mírou.

Snad moje pocity na konci tohoto roku budou krapet pozitivnější. První lednový týden tím teda dost zavání, o tom hned za chvíli v následujícím příspěvku.

Přeju vám taky co nejvyvedenější rok 2018, ať to stojí za to, jste zdraví a dokážete ze života vymáčknout co nejvíc! A taky hodně odpočívejte a nenechte se ovládnout stresem, zdraví máte jen jedno 😉

dav

2 komentáře: „První rok v Helsinkách

    1. Diky za komentář 🙂 Jj to je rozumné, sama internet v mobilu používám venku spíš jen když se ztratím nebo potřebuju vyhledat spoje. Aspon se teda snažím 🙂

      To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s